Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tři prsteny pro krále elfů pod nebem,

Sedm vládcům trpaslíků v síních z kamene,

Devět mužům: každý je k smrti odsouzen,

Jeden prsten pro Temného pána jenž dlí na  trůně

v zemi Mordor, kde se snoubí šero se šerem,

Jeden prsten vládne všem, Jeden jim všem káže,

Jeden všechny přivede do temnoty sváže

v zemi Mordor, kde se snoubí šero se šerem.

Někdy kolem roku 1350 Druhého věku  přišel do Noldorského Eregionu Sauron v převlečení, s jménem Annatar-pán darů a předal  noldorskýn kovářům a Celebrimborovi své znalosti.Díky němu bylo vyrobeno 19 Prstenů moci, známých také jako Velké prsteny. Šestnáct prstenů vyrobili elfové  se Sauronovou pomocí a Tři elfí prsteny vyrobil Celebrimbor sám.  Tyto Prsteny vznikly ze smutku elfů nad ztrátou a touhou zachovat krásné. Měly prodlužovat život, otupit zub času a vytvářet krásu. Poté, kolem r. 1600,  Sauron tajně vyrobil v ohni Hory Osudu Vládnoucí prsten, tím počet prstenů moci zaokrouhlil na  20.                                                                                                                           Vládnoucí prsten sloužil k vládě a kontrole. Měl ovládat všechny ostatní prsteny a jejich nositele. Elfové však slyšeli verše, které do něj byly vyryty :

Aš nazg durbatulûk, aš nazg gimbatul,

aš nazg thrakatulûk agh burzum-iši krimpatul.

Jeden prsten vládne všem, Jeden jim všem káže,

Jeden všechny přivede, do temnoty sváže.

poznali že byli zrazeni, sundali své prsteny a nikdy neukovali další.Tyto Tři prsteny Elfů byly vyrobeny Celebrimborem samotným a Sauron se jich nikdy nedotkl. Zůstaly tak skryty a nebyly požívány dokud měl Sauron jeden Prsten.Elfí Prsteny sloužily k zachování krásy a byly nejmocnějšími prsteny moci. Elfové je před Sauronem skryli a Sauron je tak nemohl nalézt.

Tři:

Narja, prsten ohně:  Prsten s rudým kamenem, má moc působit na ostatní k boji proti tyranii, dominanci a zoufalství a probouzet naději.Na začátku války elfů se Sauronem  jej Celembrimbor dal společně s prstenem Vilya Gil-Galadovi, Gil-galad jej svěřil Círdanovi a ten ho předal Gandalfovi.

Nenja, prsten vody : Prsten z mitrilu obsazen blýskavým diamantem, má sílu uchovávat a chránit. Měla jej Galadriel  a užívala jej na ochranu Lothlórienu před Sauronem a udržení jeho krásy. Po zničení Vládnoucího Prstenu kdy zanikla moc Tří Prstenů s ní Galadriel odplula do Valinoru (Země Neumírajících).

Vilja, prsten vzduchu: Zlatý prsten s modrým kamenem, nejmocnější ze Tří. Během války elfů se Sauronem ho nosil Gil-Galad a po něm ho dostal Elrond.

Sedm:

Sauron je daroval otcům trpaslíků. Říká se však, že přinejmenším Durin III, král Kazad-Dûm, dostal prsten přímo od elfů. Trpaslíky sice nešlo ovládnout a změnit ve stíny, ale prsteny v nich zesilovaly touhu po zlatě a bohatství a Sauron z toho měl prospěch. Základem pokladů trpaslíků bylo právě sedm prstenů. Později tyto poklady vyplenili draci, tři z nich pohltily, čtyři dostal zpět Sauron.

Devět:

Kromě sedmi se Sauron  zmocnil také devíti a daroval je mocným králům lidí. Ti tak podle své povahy propadli zlu a stali se pouhými nástroji Sauronovy vůle. Po Sauronově porážce odešli do stínů a stali se prstenovými přízraky-Pány Nazghůlu. Po zničení Vládnoucího prstenu zmizeli do nicoty. Vůdcem Devítky byl Černokněžný král Agmaru, jehož nemohl zabít žádný muž (zabila ho Éowyn).

Obrazek

Tři prsteny

Obrazek

Prsten moci

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pan prstenu a hobit

(adam janusica smeagol, 15. 3. 2015 11:35)

Jsem milovnik pan prstenu hobit . Mam prsten moci zlaty . porad se musim divat na pana prstenu a hobita uz jsem ho videl hodnekrat a porad me to bavi!!!!!!!!!!!!!!!

zničení pána Angmaru

(Martin, 27. 4. 2013 17:59)

jej tady je vydět že je čerpáno jen z filmu...
Protože ho vážně zranil Smíšek svým mečíkem který získal z mohyly odkud ho zachránil Tom Bombadil.

Re: zničení pána Angmaru

(lll, 29. 1. 2015 17:24)

to je pravda ale stejně ho zabije Eowyn

Poděkování

(lolTV, 14. 1. 2015 22:15)

Děkuji vám že jste udělali tento web, podle něj inspiruju server a brzy na něm bude funkční RPG

IP: 93.91.250.132:27719

prsten

(adam, 16. 3. 2011 7:37)

neví někdo jaký je ten napis na jednom prstenu elvsky jak to tam je napsané?

Re: prsten

(Bodion, 19. 7. 2011 17:12)

Ty jsi mi teda fajnšmekr...Přečti si knihu nebo se podívej na první díl...Tam ti to Gandalf jasně řekne..Skoro hned na začátku.

Re: prsten

(tomas, 5. 5. 2012 17:50)

Aš nazg durbatulûk, aš nazg gimbatul,

aš nazg thrakatulûk agh burzum-iši krimpatul.

Jeden prsten vládne všem, Jeden jim všem káže,

Jeden všechny přivede, do temnoty sváže.

pomoc

(adam, 10. 2. 2011 16:19)

pomoc jake sou kody je jich 5