Jdi na obsah Jdi na menu
 


Adorn:Přítok řeky Želíze, který s ní tvoří západní hranici Rohanu
Aglarond:"Třpytivé jeskyně" v Helmově žlebu
Almaren:ostrov na velkém jezeře uprostřed Středozemě
Alqualonde:"Labutí přístav", hlavní město a přístav na pobřeží Blažené říše
Aman:lažená říše, země Valar na západě
Amon Hen:vrch Oka, Vrch vidění, na vrcholu stála rozhledna
Anduina:Velká řeka, do které spadl Jeden prsten (uťatý ze Sauronovy ruky) Isildurovi, jednomu z Aragornových předků, a následně se ztratil. Za dlouhý čas jej našel až Déagol, který byl zavražděn Smeagolem, jež ukradl Prsten. Smeagol žil později pod Mlžnými horami, a vstoupil ve známost jako Glum. Když jelo Společenstvo prstenů ve člunech na jih od Lothlórienu, pluli právě po této řece, sledováni Glumem.
Angmar:černokněžnická říše na severu, taktéž obývaná Pánem Nazgulů, velitelem Sauronovy armády.
Arda:"Říše"-Název země, kterou běhěm Velké hudby stvořil Eru-stvořitel světa a Valar.
Arnor:Severní říše Númenorejců ve Středozemi
Barad dur:Temná věž, Sauronova pevnost v zemi Mordor
Baranduina (Brandyvína):řeka v Kraji
Belegaer:"Velké moře" na Západě, odděluje Středozem a Blažené říše
Belegost:trpasličí město v Modrých horách
Beleriand:Země, jež ležela ve Starých časech na západ od Modrých hor
Belfalas:území na jihu Gondoru, při pobřeží Belfalaské zátoky
Bílé hory (Ered Nimrais):leží jižně od Mlžných hor
Brána Morie:Durinova brána opatřená nápisem "Nechť promluví přítel a vejde", která se Společenstvu otevřela po tom, co Gandalf řekl slovo "mellon"-v elfštině "přítel".
Bruinen (Bouřná):řeka v Kraji
Bruinenský brod:při přechodu řeky Bouřné byl zde Frodo napaden devítkou Černých jezdců.
Caras Galadhom:město elfů, mezi jehož stromy bylo Společenstvo provedeno se zavázanýma očima elfem Haladirem. Zde byli pozdraveni Celebornem a Galadriel, v jejímž zrcadle (kamenná nádrž naplněná vodou) Frodo a Sam viděli věci, které se staly až dlouhou dobu po opuštění zlatého lesa Lothlórienu.
Celebrant (Stříberka):eka, jež protéká Lothlórienem, vléva se do Anduiny
Celebrantské pole:část starověkého bojiště mezi muži ze Západu a Východňany, oddanými Sauronovi.
Celduina (Bystrá řeka):řeka tekoucí z Ereboru do jezera Rhun
Cerin Amroth:"Amrothův pahorek" v Lórienu
Cuiviénen:jezero, u kterého poprvé procitli elfové.
Dagorland:"Bitevní pláň". Místo na sever od Mordoru, kde se na konci Druhého věku udála bitva mezi Sauronem a lidmi s elfy.
Dlouhé jezero:leželo jižně od Ereboru, stál na něm Esgaroth
Dol Amroth:pobřežní pevnost, odkud přijel princ Imrahil na pomoc Gondoru.
Dol Guldur:bývalá Sauronova pevnost ležící v nejjižnějším cípu Temného hvozdu. Temný pán byl vyhnán z této věže Bílou radou a přesídlil do Mordoru. Samozřejmě, že se pevnost stala místem pobytu Sauronova vojska v době války o Prsten. Poté byla nenávratně zničena elfy z Lórienu vedenými paní Galadriel.
Doriath:Skrytá země v Melianině pásu. Království, kde vládli Thingol a Melian.
Edoras:město v Rohanu, kde Gandalf poprvé slíbil pomoc králi Marky-Théodenovi. Později, po Sauronově vzestupu, se sem vrátil a odhalil zrádce-králova poradce Grímu, spíše známého pod přezdívkou Červivec. V kopcích jihozápadně od Edorasu ležel Halmův žleb, útočiště, do kterého byly ženy a děti z Marky posláni kvůli bezpečnosti, pod ochranu Théodenovy neteře Éowyn.
Emyn Beraid (Věžové kopce):kopce v západní části Kraje, na kterých stály Bílé věže
Emyn Duir (Temné hory):hory v Temném hvozdu
Emyn muil:skalnatá oblast obklopující jezero pod Rauroskými vodopády. Po rozpadu Společenstva tudy prošli Frodo a Sam na jižní stranu Mrtvých močálů a započali svou cestu podél Mordoru.
Erebor:Osamělá hora, místo, kde původně žil Král pod Horou-Thrain. Bylo to právě zde, kde vedl Bilbo svůj "slibný rozhovor" s drakem Šmakem, a kde se před hlavní bránou odehrála Bitva pěti armád (elfové, lidé a trpaslíci-podporováni Meddědem, Pánem orlů ze severu a jedním hobitem proti skřetům a vrrkům-divokým vlkům)
Erech:kopec, na kterém Aragorn shromáždil "armádu mrtvých" před tím, než u Pelargiru zaútočil na nepřátelskou flotilu.
Ered Lithui (Popelavé hory):přirozená severní hranice Mordoru
Ered Luin:Modré hory, které tvořily severozápadní pobřeží Středozemě.
Eregion (Cesmínie):Říše Noldor (ve Druhém věku) na západ od Mlžných hor, kde vznikly elfské prsteny moci.
Eriador:Země mezi Mlžnými a Modrými horami, kde se nacházel taky Kraj.
Esgaroth:Jezerní město, postavené na Dlouhém jezeru. V Hobitovi Esgaroth navštívil Bilbo s trpaslíky po tom, co se jim podařilo uprchnout ze síní krále lesních elfů. Drak Šmak později zničil celé město svými plameny, ale nakonec byl zabit Bardem lučištníkem.
Fangorn (Entí les):starobylý les, kde Smíšek a Pipin (po útěku skřetům) poznali Stromovouse a ostatní enty. Stromovous potom vedl armádu entů-pastýřů stromů proti Sarumanově pevnosti Orthank v Železném pásu.
Gondolin (Skryté království):skryté město krále Turgona, které zničil Morgoth
Gondor:Království položené nejjižněji ve Středozemi (založeno ve Druhém věku Dúnedain-muži ze Západu), která byla za časů vyvrcholení války o Prsten přestavena Denethorem na předsunutou hlídku Minas Tirith. Denethor poslal svého syna Faramira do Osgiliathu-výprava zkončila jeho zraněním.
Harad:"Jih", země daleko na jih od Gondoru a Mordoru
Helmův žleb:obranné stanoviště v roklině. Pojmenováno po Helmu Kladivovi, jednom z prvních králů Rohanu. Opevnění bylo později stranou, za níž bojoval Aragorn, Legolas, Gimli a synovec krále Théodena Éomer, obhájeno před hordami skřetů.
Hildórien:místo na východě Středozemě, kde se poprvé probudili lidé.
Hobitín:hobití vesnice v Kraji. V hobitínském kopci se nacházelo Dno pytle, hobití nora s kulatými dveřmi a okny, kde přebývali Bilbo a Frodo Pytlíkovi, a kde se zrodilo celé dobrodružství okolo Prstenu.
Hůrka:místo, kde Frodo a jeho společníci zastavili U skákavého poníka, Frodo poprvé použil prsten, hospodský Ječmínek předal Frodovi zprávu od Gandalfa a skupina potkala Chodce.
Imladris-Roklinka:poslední domácké sídlo na jih od moře, dům Elronda Půlelfa. Toto místo navštívil Bilbo v Hobitovi (později zde i žil) i Frodo, který předstoupil před Bílou radu a uvolil se nést Prsten do Mordoru. Zde také vzniklo Společenstvo Prstenu.
Ithilien:země mezi Anduinou a horami Mordoru. Zde Frodo a Sam potkali Faramira, bratra Boromira, který je vzal na tajné místo za vodopády Henneth Annun, "okno zapadajícího Slunce".
Kosatcová pole:místo u Anduiny, kde byl zabit Aragornův předek Isildur, a kde byl ztracen Prsten.
Kraj:část Eriadoru, obývaná hobity. Kraj se dále členil na čtyři čtvrtiny, jejichž hlavní město se nazývalo Michel Delving.
Marka:Název Rohirů pro jejich vlastní zemi
Menegoroth:"Tisíc jeskyní", skryté síně Thingola a Melian v Doriathu
Minas Morgul:"Černokněžnická věž", dříve Minas Ithil (věž vycházejícího měsíce), místo, kde se nacházel jeden z palantírů-vidoucích kamenů, později používaná Sauronem. Blízko Minas Morgul ležela cesta, kudy Glum vlákal Froda a Sama do doupěte Oduly-velkého pavouka. Úsek hlídaný touto bestií vedl do věže Cirith Ungol, postavené gondorskými, aby se z ní dozíralo na Mordor (zde byl potom Frodo zraněn Odulou a uvězněn skřety-později osvobozen Samem).
Minas Tirith:vež Ecthelionu, Strážní věž, původně Minas Anor (věž zapadajícího Slunce), hlavní město Gondoru. Sedm uzavřených zdí, obklopující pevnost s domem krále a bílou věží Ecthelionu, kde Denethor, poslední správce Gondoru a otec Boromira a Faramira, promlouval s palantírem a upadnouc pod Sauronovu vůli zešílel a uvěřil, že město bylo zajato Temným pánem. Ačkoli byl očekáván pád Gondoru, nestalo se tomu tak. V bitvě na Pelennorských polích, během níž padl král Théoden, se nepřátelé vzdali a vrátili se do Mordoru. Éowyn (převlečená za muže) zabila velitele nâzgulů, ale byla velice zle zraněna a před smrtí ji zachránilo jen hrdinství malého hobita Smíška. Její zranění bylo vyléčeno v Domě uzdravení. Po pádu Mordoru byl Aragorn v Minas Tirith korunován za právoplatného krále a oženil se s Arwen-Večernicí, dcerou Elronda Půlelfa.
Mindolluina:součást horského masivu Bílých hor, táhnoucích se podél cesty do Minas Tirith. Na severu, pod purpurovými mraky byl Druidský les.
Mithlond - Šedé přístavy:přístav na řece Luně, odkud poslední vlastníci Prstenů (Frodo, Bilbo, Gandalf, Elrond a Galadriel) odpluli na svou poslední cestu do nesmrtelné říše.
Mlžné hory:které navštívil Bilbo v Hobitovi. Pod horami se sbíhala spleť skřetích chodeb, kde Bilbo potkal Gluma a docela zvláštním způsobem získal Prsten.
Morannon:Černá brána, postavenamuži z Gondoru proto, aby mohli dohlížet na dění v Mordoru na počátku Třetího věku, po porážce Saurona.
Mordor:Černá země teroru, pojmenována po zkáze, která byla zaviněna přítomností Temného pána Saurona. Byla plná ostrých hor, skal a popraskané země.
Moria:"Černá jáma", pozdější název Khazad-dum
Mrtvé močály:močály na západní straně Dagorlandu (Bitevních plání), ležící u hranic s Mordorem. Přes toto zrádné území převedl Froda a Sama Glum.
Nargothrond:podzemní pevnost založená Finrodem Felagundem, zničena drakem Glaurungem
Nimrodel:říčka, vlévající se do Celebrantu
Númenor (elf. Andor-Darovaná země):"Západní říše",zaniklá říše Dúnedain
Obroviště:Místo, kde v Hobitovi Bilbo a trpaslíci upadli do zajetí zlobrů, kteří se za pomocí Gandalfa a východu Slunce proměnili v kámen. Kamenní zlobři byli o pár let později znovu objeveni Frodem a jeho přáteli.
Orodruina-Hora osudu (elf. Amon Amarath):Ohnivá hora, masa lávy a vřelých kamenů na Pláni Gorgoroth v Mordoru. Zde v ohnivých pecích Sauron stvořil Jeden prsten. V puklinách osudu, kam byl Prsten Frodem (a Glumem) vhozen, se roztavil.   S koncem života Prstenu přišel i pád Mordoru, Frodo a Sam byli vysvobozeni Gwaihirem a jeho orly.
Orthank:věž v Železném pasu, sídlil zde Saruman
Osgiliath:pevnost hvězd, město Gondoru postavené ve Druhém věku. Zničeno nepřáteli.
Pelargir:přístav na Anduině, kde Aragorn a "armáda mrtvých" obsadili lodě korzárů z Umbaru. Když se potom armáda mrtvých odebrala na odpočinek, vzal Aragorn své muže na těchto lodích do Minas Tirith.
Rauroské vodopády:na jižním konci jezera Nen Hithoel. Na jihozápadním břehu stála hora Amon Hen (Hora Oka), kde Frodo usedl do "Sedla vidění" a viděl napříč Středozemí na Temnou věž Saurona.
Rmutný dol:údolí, skrze které Společenstvo prošlo po opuštění Morie. Ze Zrcadlového jezera (Kheled-zâram) stékala řeka Stříbřenka rovnou do Lothlórienu.
Rohan:rovná travnatá země, která dříve bývala "Koňskou zemí", ovládaná králem Théodenem z jeho Zlaté haly v Edorasu. Právě v Rohanu Gandalf našel, zkrotil a osedlal svého koně Stínovlasa.
Sirion:Velká řeka v Beleriandu
Soumračná jezera (Aelin-uial):bažinatá oblast, kde se řeka Aros vlévá do Sirionu
Starý hvozd:Frodo a jeho přátelé upadli do zajetí starého Vrbáka a byli osvobozeni Tomem Bombadilem, který je společně se svou ženou Zlatěnkou uvítal ve svém domě.
Stromovousův kopec:místo, kde se Aragorn, Gimli a Legolas znovu setkali s Gandalfem bílým.
Temný hvozd:ponurý les plný starých stromů potažených břečťanem. V Hobitovi zde trpaslíky napadli pavouci. Nakonec byli vysvobozeni Bilbem, jenž si nasadil Prsten a stal se neviditelným. Na jihozápadě Temného hvozdu stál Dol Guldur.
Větrov (Amon Sul):kdysi část staré rozhledny na kopci, kde Chodec (Aragorn) a jeho hobití společníci našli zprávu od Gandalfa vyrytou v kameni a kde byli napadeni Černými jezdci.
Železná tlama:v Mordoru, kam Frodo a Sam utekli ze zajetí skřetí armádou, která je vezla do Udun.
Železný pás-Angrenost:

velký prstenec skal obklopující černou kamennou věž Orthanku, pevnosti Sarumana bílého (později Sarumana duhových barev). Když se Saruman stal spojencem Saurona, uvěznil zde svého bratra čaroděje-Gandalfa.(později byl Gandalf vysvobozen Gwaihirem-pánem větru a odnešen do Edorasu)

Mapy jsou v galerii

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Understanding Blood Compression Readings

(AUnseksPrine, 9. 10. 2018 0:07)

Compression est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre coeur bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la prendre facilement de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/acheter-cialis-effet/